Czym jest ergonomia w pracy?

Ergonomia jest nauką kształtowania i tworzenia miejsca pracy, tak by było najbardziej komfortowe, mając na uwadze zdolności i ograniczenia ludzkiego organizmu. Wprowadzenie efektywnego procesu ergonomii w pracy, pozwala zwiększyć wydajność pracownika, zdecydowanie poprawić jakość świadczonych usług, oraz zmienić komfort życia na lepszy. Główna zasada ergonomii w pracy mówi o tym, że należy się tak ustawić by wykonywać daną czynność angażując jak najmniej mięśni oraz eliminując jak najwięcej nieergonomicznych ruchów, jeśli chodzi o sprzęt ergonomiczny, to on ma eliminować nieergonomiczne ruchy naszego ciała.
W przypadku wielu zawodów, pojęcie ergonomii w pracy skupia się przede wszystkim na dobraniu najwygodniejszej i najzdrowszej pozycji siedzącej. Jest to o tyle istotne, że dbając o prawidłową postawę, zyskujemy nie tylko większą świeżość umysłu, ale przede wszystkim lepsze samopoczucie i zdrowie.
W przypadku stomatologów, większość chorób ma charakter przeciążeniowy, wiążą się one z wykonywaniem czynności w sposób nieergonomiczny – dotyczy to przede wszystkim stawów nadgarstkowych, barkowych oraz odcinka lędźwiowego i szyjnego kręgosłupa.
Nigdy nie zaleca się pracy w jednej pozycji, ważne by maksymalnie wykorzystywać sytuacje, które pozwalają na niewielki ruch, zrobienie kilku kroków. Dlatego bez względu na to w jakiej pozycji pracujemy, ważne by co jakiś czas zmienić ją choć na chwilę. Praca powinna się odbywać w sposób ergonomiczny, a dotyczy to również wykorzystywanego przez Nas sprzętu, który najlepiej jeśli jest dokładnie dopasowany do naszych potrzeb i zachowań. Przykładem może być unit stomatologiczny z poszczególnymi elementami jak stołek, czy asystor. Bardzo istotne by każdy z tych elementów był dostosowywany pod kątem aktualnego zdrowia.