W dniach 7-10 września 2016 mieliśmy przyjemność uczestniczyć w Światowym Kongresie Stomatologicznym World Dental Congress, AWDC). Wydarzenie bez precedensu w polskiej stomatologii.

Nasze stanowisko istniało pod szyldem firmy Medi Koll, która od wielu lat specjalizuje się w kompletnym wyposażaniu gabinetów stomatologicznych.  Medi Koll w ostatnich latach kładzie duży nacisk na ergonomię pracy stomatologów, ale nie tylko.

Co ważne mieliśmy możliwość rozmowy ze stomatologami praktycznie z całego świata. Rozmawialiśmy na temat ich pracy, problemów które pojawiają się w ich zdrowiu po latach przebywania w statycznych pozycjach, ciągłych obciążeniach tych samych grup mięśniowych pokazały, jak ważne jest zachowywanie pewnych ergonomicznych standardów.

Wielu z nich mimo odczuwania dolegliwości bólowych nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, że główną przyczyną tych problemów jest pozycja podczas pracy i przemęczenie, a przez to niewydolność aparatu mięśniowo-więzadłowego okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, obręczy barkowej czy też kończyn górnych.

Świadomość zdrowej postawy

Niestety jak się okazało to w  Polsce, w porównaniu z innymi państwami wciąż brakuje świadomości, że jeśli od samego początku będziemy dbali o prawidłową pozycję w pracy, na siedząco, możemy uniknąć niemiłych i bolesnych konsekwencji.

W jaki sposób najlepiej siedzieć, z zachowaniem odpowiednich naturalnych krzywizn kręgosłupa, odciążając maksymalnie obręcz barkową, bądź okolicę guzów kulszowych na których siedzimy, już kiedyś opisałem w artykule o ergonomii pracy biurowej.

Warto stosować się do tych wskazówek, warto podtrzymywać aktywność fizyczną, która zawsze pozytywnie wpływa na nasz organizm, samopoczucie, ale głównie wyrównuje dysbalans (nierówność) napięciowy w naszym ciele, który powstaje, gdy przez dłuższy czas wymuszamy większe napięcie np. mięśni grzbietu kosztem mięśni brzucha – tutaj świetnie sprawdza się pływanie. Synchroniczne ruchy, równa praca mięśniowa daje efekt wyrównania napięciowego.

Niekiedy dłuższy spacer w równym, szybszym tempie potrafi zmniejszyć dolegliwości bólowe w okolicy pośladka, gdzie znosi się duże napięcie mięśni gruszkowatego i pośladkowego średniego.