By potwierdzać skuteczność działania tworzonych przez nas foteli, postanowiliśmy wykorzystać je do badań w Instytucie Mechaniki Stosowanej Politechniki Poznańskiej. Udało się to z pomocą kółka naukowego BTS Da Vinci. Tym razem rozszerzyliśmy naszą tematykę badań o problemy bólowe ( gól lędźwi, okolicy pośladków) pojawiające się u osób pracujących na krześle, bądź stołku w pozycji siedzącej.
W chwili obecnej wykonaliśmy krok w kierunku przeanalizowania pozycji siedzącej w pracy stomatologów, ze względu na współpracę z firmą Medi Koll i główne przeznaczenie foteli. Stomatolodzy stanowią początkową grupę odbiorców, do której kierujemy naszą ideę świadomości ergonomii pracy siedzącej.
Dlaczego tak istotne jest dbanie o ergonomiczną pozycję w pracy – co się dzieje w wyniku zaniedbań?
Istota dbania o ergonomiczną pozycję w pracy – co się dzieje jeśli siedzimy nieprawidłowo?
- Pojawiają się liczne problemy bólowe, przeciążanie mięśni grzbietu, szyi oraz stawów barkowych;
- Druga równie istotna kwestia to wpływ przemęczenia, na jakość świadczonej usługi. Mniejsza koncentracja, odwracanie uwagi przez ból, to wszystko jest w stanie zaburzyć płynność wykonywanej pracy;
O co konkretnie chodzi?
Przede wszystkim o przodopochylenie miednicy wymuszane odpowiednim kątem siedziska – gwarantuje to utrzymanie lordozy lędźwiowej, oraz odciążenie mięśni grzbietu.
Komfort wynikający z poszycia – mikroporon, oraz pianka przeciwodleżynowa odbarczająca okolicę kulszowo-goleniową, szczególnie narażoną na ucisk podczas siedzenia.
Ponieważ fotele z początku dedykowane są środowisku medycznemu, a przede wszystkim stomatologom, badane były ruchy zbliżone do tych, które wykonują na co dzień stomatolodzy w praktyce siedzącej.
Osoba badana przez godzinę wykonywała pewne czynności, tak by starać się angażować najważniejsze mięśnie pracujące chwili, gdy siedzimy. Całość została zarejestrowana przy pomocy 8-kanałowego EMG. Efekt został porównany do tradycyjnego siedziska bez amortyzacji.
Mięśnie badane:
m. prosty uda
m. prostownik grzbietu
m. najszerszy grzbietu
m. skośne brzucha
Ergonomia w pracy siedzącej – EMG
Badania wykazały zdecydowaną różnicę w napinaniu się mięśni posturalnych grzbietu. Część ich pracy przejmowana jest przez mięśnie czworogłowe ud, co akurat nie stanowi problemu, ze względu na największą masę tych mięśni w naszym organizmie oraz zdecydowanie mniejsze skutki uboczne ich obciążania.
Skąd ten efekt?
Wiąże się to z wymuszaniem ustawienia w przodopochyleniu miednicy, oraz przesunięciem położenia środka ciężkości naszego ciała na kości krzyżowej. Krzywizny kręgosłupa utrzymywane są w najzdrowszych położeniach, a fotel doskonale przejmuje obciążenia pozycji bocznych, a także pochylania do przodu.